Her çocuk sanatçıdır. Mühim olan büyüyünce de öyle kalabilmektir. Pablo Picasso [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Anasayfa Şiirler Edebiyat Defteri Yazılar Edebiyat Defteri Forum Edebiyat Defteri Etkinlikler Edebiyat Defteri Nedir? Edebiyat Defteri Kitap Kitap  Edebiyat Defteri Tv TiVi Edebiyat Defteri Sesli Şiirler Müzik Edebiyat Defteri Blog Edebiyat Defteri Atölyeler Atölye  Edebiyat Defteri Bicümle Edebiyat Defteri Arama Edebiyat Defteri İletişim

AŞİRET DÜĞÜNLERİ

AŞİRET DÜĞÜNLERİHakkari’de bir kuyumcu dükkanının vitrinine göz gezdiriyoruz. Kapalı çarşı kuyumcularında bile olmayan çeşit çeşit takılar. 24 ayar altınla yapılmış muhteşem tavus kuşlarını taşıyan altın zincirler. Baklava kesimi 24 ayar küpeler,bir karış genişliğinde altın kemerler.Peki,bunca yoksulluk varken bunları kim alıyor? Elbetteki bunları alanlar köylerinden kopup gelerek,Mersin’i,Adana’yı,İzmir’i ve daha pek çok kenti iş bulabildikleri için mesken tutan Kürtler değildir. Bunlar aşiret düğünlerinin altınlarıdır. Çünkü,kırk gün kırk gece süren,yüzlerce koyunun kesildiği,kazan kazan pilavların yendiği,tonlarca rakının tüketildiği,bu düğünlerde aşiret ileri gelenlerinin gücü,kadınlarına kaç kilo altın taktıklarıyla ölçülür.Bu düğünlerde kimselerin Diyarbakır’da,Hakkari’de ve tüm bölgede gençler arasında hızla yayılan uyuşturucu kullanımını dert ettiği yoktur. Her gün yüzlerce çocuk sokaklarda çiklet,mendil ve kendisini satarak yaşam savaşı veriyormuş,bu onları ilgilendirmez. Onlar aşiret ağalarıdır ve düğünlerinde otuz kilo altın takmakla ünlüdürler!..

Etiketler:
Seslendiren:Çetin ALTUNGÜNEŞ


12 Haziran 2010 Cumartesi 22:02:43


keşke bu cömertliklerini(!), kendi şehirlerindeki yoksullar için de gösterseler.yolu bile düzgün olmayan bir yer düşünün ancak oradan geçen arabaların hepsi son model jip...çocuğa hedeflediği mesleği sorduğunuzda size "kaçakçı" demesine şaşırmamak lâzım.


    [ Cevap yaz ]    
AŞİRET DÜĞÜNLERİ başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
12.06.2010 21:52:42
Toplam 1 yorum yapıldı
6808 çoğul gösterim
5867 tekil gösterim