Sevmek acı çekmektir, sevmemekse ölmek.. ARİSTOTELES [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
İçimizdeki Şeytan

Bu kitabı
9 kişi
okumayı tavsiye ediyor.

İçimizdeki Şeytan

Sayfa:268 s.
Yazar : Sabahattin Ali
Yayınevi . Yapı Kredi Yayınları
ISBN:9789753638035
Yayınyılı:01.01.2000
Ebat:14x21 cm
Okuyucuların bu kitaba verdiği puanlar:
9.7/10 Puan
Toplamda 29 puan aldı ve 3 kişi oyladı.
3
yorum aldı.

İçimizdeki Şeytan Kitabı Tanıtım Yazısı
"İsteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticesi aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum. Buna içimizdeki şeytan diyordum, müdaafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum. Halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması... İçimizdeki şeytan yok... İçimizde aciz var... Tembellik var... İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey: hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var..."

Bu romanında, toplumsal gündemin kişilikler üzerindeki baskısını ve güçsüz insanın "kapana kısılmışlığını" gösteriyor Sabahattin Ali.

Aydın geçinenlerin karanlığına. "İnsanın içindeki şeytan`a keskin bir bakış."

"Sabahattin Ali" yazarı hakkında bilgi

Sabahattin Ali hakkında henüz tanıtım yazısı mevcut değil.
Bu kitabı tavsiye edenler
5 yıl 3 gün 39 dakika önce kütüphanesine ekledi.
4 yıl 3 ay 10 gün 2 saat 12 dakika önce kütüphanesine ekledi.
4 yıl 11 gün 21 dakika önce kütüphanesine ekledi.
3 yıl 9 ay 13 gün 24 dakika önce kütüphanesine ekledi.
3 yıl 6 ay önce kütüphanesine ekledi.

"Sabahattin Ali" kitapları

***İsteyip istemedeğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticede aleyhime çıkarsa...

Büyük sıkıntıların yaşandığı çalkantılı dönemlerde bile ailesinin sorumluluğunu ...

***Bu manasız ve yabancı hayatta bir tek şeye hakikaten sarılmış, h...

"Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimle...

***Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resim...

vURSACE38 bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
9 Puan
sabahattin alinin başyapıt eselerinden biri.yalnız benim gibi;kürk mantolu madonnadan sonra bunu okuyanlar ufakta olsa bir hayal kırıklığına düşebilir..güven ve sevgi uğruna ders alıncak çok şey var..
19 Eylül 2014 Cuma  17:32:15

ada turna bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
...
Bazan bütün insanları boyunlarına sarılıp öpecek kadar seviyorum, bazan da hiçbirinin yüzünü görmek istemiyorum. Bu nefret falan değil. İnsanlardan nefret etmeyi düşünmedim bile. Sadece bir yalnızlık ihtiyacı. Öyle günlerim oluyor ki, etrafımda küçük bir hareket, en hafif bir ses bile istemiyorum. Taşıp dökülecek kadar kendi kendimi doyurduğumu hissediyorum.

Kafamda hiçbir şeyle değişilmesi mümkün olmayan muazzam hayaller, bana her şeylerden daha kuvvetli görünen fikirler birbirini kovalıyor. Fakat sonra birdenbire etrafımda bana yakın birini arıyorum. Bütün bu beynimde geçen şeyleri teker teker uzun uzun anlatacak birini. O zaman ne kadar hazin bir hal aldığımı tasavvur edemezsiniz.

Kış günü sokağa atılmış üç günlük bir kedi yavrusu gibi kendimi zavallı hissediyorum. Odamdaki duvarlar birdenbire büyüyüveriyor. Pencerelerin dışındaki şehir ve hayat bir anda, insanı içinde boğacak kadar kudretli ve geniş oluyor. Zannediyorum ki, tasavvuru bile baş döndüren bir süratle hiç durmadan koşup giden bu hayat ve bir avuç toprağın bile doğru dürüst esrarına varamadığımız bu karmaşık dünya beni bir buğday tanesi, bir karıca gibi ezip geçiverecek. Böyle acz içindeyken odamda her şey bana küçüklüğümü ve zavallılığımı haykırıyor. Sokağa fırlıyorum. Bir tek çehre görsem de yanında yürüsem, hiç ses çıkarmadan yürüsem diyorum. Halbuki ara sıra karşılaştığım ahbapları görmemezliğe geliyorum. Hiçbiri bana bu anda yardıma çağrılacak kadar yakın görünmüyor. Bilmem beni anlıyor musunuz?

Sabahattin ALİ / İçimizdeki Şeytan
16 Kasım 2013 Cumartesi  02:12:37

Kevserabia bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Bu kitabı herkesin okumasını diliyorum, gerçekten çok güzel bir kitap baş kahramanımız Ömer`in iradesini yöneten şeytan...
18 Ekim 2013 Cuma  12:22:18
Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.
(*) s-47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.