Şerefle bitirilmesi icap eden en ağır vazife hayattır. -- Toegueville
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Anasayfa Şiirler Edebiyat Defteri Yazılar Edebiyat Defteri Forum Edebiyat Defteri Etkinlikler Edebiyat Defteri Nedir? Edebiyat Defteri Kitap Kitap  Edebiyat Defteri Tv TiVi Edebiyat Defteri Sesli Şiirler Müzik Edebiyat Defteri Blog Edebiyat Defteri Atölyeler Atölye  Edebiyat Defteri Bicümle Edebiyat Defteri Arama Edebiyat Defteri İletişim
Adam Smith Pekin`de

Bu kitabı
0 kişi
okumayı tavsiye ediyor.

Adam Smith Pekin`de "21. Yüzyılın Soykütüğü"

Sayfa:416 s.
Yazar :
Yayınevi . Yordam Kitap
ISBN:9789944122580
Yayınyılı:06.02.2009
Ebat:16x24 cm
Okuyucuların bu kitaba verdiği puanlar:
0.0/10 Puan
Toplamda 0 puan aldı ve 0 kişi oyladı.
0
yorum aldı.

Adam Smith Pekin`de "21. Yüzyılın Soykütüğü" Kitabı Tanıtım Yazısı
ABD hegemonyası çözülüyor mu? Çin`in yükselişi, dünya dengelerini nasıl etkiliyor? Adam Smith`in Batı ile Batı-dışı`nın güçlerinin eşitleneceği öngörüsü gerçekleşiyor mu?Türkiyeli okurların Uzun Yirminci Yüzyıl kitabıyla tanıdığı Arrighi, büyük yankılar uyandıran bu yeni kitabında asıl olarak iki gelişme üzerinde duruyor:Birincisi, Yeni Amerikan Yüzyılı Projesi`nin yükselişi ve çöküşü; ikincisi ise, Çin`in Doğu Asya`da yaşanan iktisadi rönesansın lideri olarak ortaya çıkışı. Bu iki gelişmeye katkıda bulunan birçok devlet ile devlet dışı aktöre de gerekli dikkat gösteriliyor, fakat çözümlemenin ana ilgi odağını küresel dönüşüme yol veren başat aktörler olarak ABD ve Çin devletleri oluşturuyor.


Kitabın amacı, küresel ekonomi politiğin merkez üssünün Kuzey Amerika`dan Doğu Asya`ya kayışını Adam Smith`in iktisadi gelişme teorisi ışığında yorumlamak olduğu kadar, Adam Smith`in ünlü eseri Ulusların Zenginliği`nin bir yorumunu da sunmaktır.Arrighi, ABD`nin küresel imparatorluk yaratma yönündeki girişimlerinin Çin`in 1990`lardan bu yana sergilediği iktisadi başarıları boşa çıkarma amacı taşıdığını ve gene ABD`nin Irak`ta batağa saplanmasının Çin`i ABD`nin "Teröre Karşı Savaş"ının asıl galibi yaptığını sağlam dayanaklarla ileri sürmektedir.Arrighi`ye göre, ABD`nin küresel Güney`in güçlenmesini önleme çabaları geri tepecektir. Bu çabalar ABD hegemonyasının "ölümcül krizini" çabuklaştırmakta, Smith`in öngördüğü türden bir devletler uygarlığının kurulmasına elveren koşulları yaratmaktadır. Sonuç olarak nasıl bir dünya düzeninin ya da düzensizliğinin gerçekleşeceği, büyük ölçüde, Güney ülkelerinin, Batı`nın benimsediği yolda ilerlemeye çalışmaktansa, kendilerine ve dünyaya sosyal açıdan daha hakkaniyetli ve ekolojik açıdan daha sürdürülebilir bir kalkınma yolu açmalarına bağlıdır.


"Giovanni Arrighi" yazarı hakkında bilgi

Giovanni Arrighi hakkında henüz tanıtım yazısı mevcut değil.
Bu kitabı tavsiye edenler

"Giovanni Arrighi" kitapları

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de büyük ilgiyle karşılanan eserin ikinci basım...

ABD hegemonyası çözülüyor mu? Çin`in yükselişi, dünya dengelerini nasıl etkiliyo...

Uzun Yirminci Yüzyıl...
Kitap için ilk incelemeyi siz ekleyin.
Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.
(*) s-47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.