Denizin dibinde incilerle taşlar karışık bulunurlar. Övülecek şeyler de kusur ve yanlışların arasında bulunur. Mevlana [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Fil Kitabı - Fil Kitapları

Fil konu başlığında toplam 330 kitap bulunuyor.
Aşağıdaki Fil kitaplar "alfabetik" sıraya göre listelenmektedir.
Alexander Aaronsohn

Altın Bilek Yayınları

I. Dünya Savaşı'nın sonlarındaki buhranlı günlerde, İngiliz işgalinin başladığı, Almanlarla mücadelenin kızıştığı, İtalyanların işgalleri arttırdığı ve Osmanlı'nın ordusunu bölgeden çekmeye çalıştığı günler... Osmanlı Ordusu'nun bütün gücünü Afrika'nın kuzeyinden Filistin'e, oradan da Anadolu'ya kaydırma çabaları... Osmanlı'nın askeri duruşunu, yönetim zaaflarını ve yaşanan dramların büyüklüğünü..»»
Eugene L. Rogan

Küre Yayınları

Bu kitap, mevcut arşiv kaynaklarına ve kamusal alana girmiş hatırat ve diğer basılı birincil kaynaklar gibi yeni malzemeye dayanarak Filistin Savaşına müdahil olan tüm katılımcıların rollerini yeniden incelemektedir. Bu derleme, İsrailli "yeni tarihçiler" ile Ortadoğu üzerine çalışan önde gelen Arap ve Batılı uzmanları, savaşa müdahil olan her ülkenin kendi perspektifinden 1948'i yeniden gözden ..»»
Nurettin Durman

Anka Yayınları

Ve ant içerim ki, bir mendil işleyeceğim yarına kadar, gözlerine sunduğum şiirlerle süslü ve bir tümceyle, baldan ve öpücüklerden tatlı; ***Bir Filistin vardı, bir Filistin gene var!*** (Mahmud Derviş) »»
Selim Okuyan

Selis Kitaplar

***Osmanlı Yıkılırken Karanlıkta Kalanlar*** serisinin bu ilk kitabı Theodor Herzl'e ayrılmıştır. 44 yıllık kısa ömrünü büyük bir ideal (İsrail Devleti) uğrunda sarf eden Theodor Herzl, ***vaad edilmiş topraklar*** da bir devlet kurma mücadelesinde Sultan II. Abdülhamid ile de karşı karşıya gelmiştir. Theodor Herlz, Filistin'de bir devlet kurmak için Sultan II. Abdülhamid'e başv..»»
Mahmut Akçay

Sayfa Yayınları

Bu kitabın yazıldığı sıralarda, Ortadoğu bir kez daha İsrailliler ile Müslümanlar arasındaki çatışmalara sahne oluyor. İsrail ordusu, Filistinli sivillerin yerleşim birimlerini acımasızca bombalıyor, çocuklara ateş açıyor, Filistin'i yaşanmaz hale getirmeye çalışıyor. Filistinli bazı radikaller ise, İsrail'in sivil halkını hedef alıyor, masum çocukları veya kadınları hedef alan korkun..»»
Yıldırım Boran

Mephisto Kitaplığı

Üç büyük dinin ve pek çok uygarlığın doğum yeri olan Ortadoğu, özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Türkiye'den İran'a, Mısır'dan Suudi Arabistan'a kadar dünya siyasetinde önemli bir rol oynamıştır. Bölgede bol miktarda çıkan petrol, hala temel enerji kaynağı olma özelliğini korumaktadır. Bu da, Ortadoğu üzerindeki hegemonya mücadelesini daha da şiddetlendirmekte ve bölgenin ..»»
Ramazan Balcı

Tarih Düşünce Kitapları

Türkmenler Filistin'e din düşmanları ile savaşmak için geldiler. Kabail-i Seb'a'nın tamamı aslen Türkmen'dir. Cebel-i Nar'ı kendilerine yurt edindiler. Zamanla otoritelerini kaybettiler. Özel imtiyazlarından yararlanarak azgınlaştılar ve arzı fesada verdiler. Hatta Osmanlı Sultanı'nın hediye kafilesine saldırdılar.... (Arka Kapak'tan) »»
Gassan Kanafani

Otonom Yayıncılık

***Başlangıçta kendi içinde ve kendisinin sebep olduğu bir sorun olarak Filistin hakkında yazdım... Sonraları Filistin'i insanlığın bir simgesi olarak görmeye başladım... Filistinlilerin acılarını betimlerken, onları dünyanın dört bir yanındaki acıların bir sembolü olarak sunuyorum.*** -G. Kanafani- Filistin'in Çocukları'ndaki hikâyelerin çoğu, birçok Filistinlinin kendi evlerin..»»
Musa Budeiri

Yordam Kitap

Filistin Komünist Partisi tarihi, Filistinli Araplar ile Yahudi göçmenlerin sınıf dayanışması temelinde ortaya koydukları politik çabanın tarihidir. Siyonizme alternatif olarak 1919 yılında başlatılan bu ortak parti mücadelesi, çeşitli nesnel ve öznel nedenlerle 1948'de başarısızlığa uğramıştır. Filistin'deki yerleşik Araplardan tamamen ayrı olarak siyonist hareketin içinden doğan kom..»»
Can Ekin Köroğlu

Fridya Yayınları

Filistin... üç büyük dini doğuran topraklar... Antik Çağ'dan bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Arap Yarımadası ile Afrika arasına sıkışmış, tarihin unutulmuş çocuğu Filistin... Araştırmacı yazar Can Ekin Köroğlu, Filistin'de yaşanan son dramlar üzerine yaptığı araştırmalar sonucu elinizdeki bu kitabı hazırlamıştır. Filistin'in tarih boyunca oluşan coğrafyası, Antik..»»