Aşk, insanı sürükleyip götüren eşi bulunmaz bir taşıt aracıdır. BALZAC
E-mail: Şifre: Üye ol | Şifremi Unuttum
Şiir ve Edebiyat Platformu
Anasayfa Şiirler Yazılar Forum Etkinlikler Nedir? Kitap Kitap  Tv TiVi  Müzik Blog Atölyeler Atölye  Bicümle Arama İletişimKitap Ara:
Kitap Kişi

DEVRİM Kitabı - DEVRİM Kitapları

DEVRİM konu başlığında toplam 277 kitap bulunuyor.
Aşağıdaki DEVRİM kitaplar "alfabetik" sıraya göre listelenmektedir.
Ömer Faruk Görçün

Beta Basım Yayım

1979 İran İslam Devrimi Sonrası Türkiye-İran İlişkileri»»
Alkım Saygın

Adımlar Yayınevi

Thomas Hobbes, Leviathan'da çok güzel bir tespitte bulunur: "Kötü bir oyunu düzeltmek için, kartları yeniden dağıtmak gerekir!" der. Son elli yıldır gerek dünyâmızda gerekse de bu güzelim ülkemizde hemen hepimizin mâlûmu garip bir demokrasi(cilik) oyunu oynanıyor. Kartlar ya seçim yoluyla ya da darbeyle yeni baştan karılıyor, ama sonuç hep aynı; yine komprador iktidarlar, yine işbirlikçi kadrola..»»
Foti Benlisoy

Agora Kitaplığı

Foti Benlisoy'un Fransa ve Yunanistan'dan, Arap Devrimi, 'The Occupy' Hareketleri ve Kürt İsyanına 21. Yüzyılın İlk Devrimci Dalgası isimli kitabı devrim ateşi yayılırken raflardaki yerini alıyor. Muhammed Buazizi'nin kendini ateşe vermesiyle Tunus'ta başlayan Arap devrimci süreci, 'devrim' kelimesini 'bölgede' ve dünyada gündelik kullanıma sokmuştu. Sonra, başta İspanya ve Yunani..»»
Cüneyt Akalın

Kaynak Yayınları

Bu çalışma, unutturulmak istenen 27 Mayıs Devrimi’ni anımsatıyor. Hakkındaki temel bilgileri-belgeleri bir araya getirerek Devrimi gençlerin daha iyi kavramasını sağlamaya çalışıyor. Kitapta 27 Mayıs’ın hazırlanış ve uygulanışına ilişkin tanıklıklar, anılar ve fotoğraflar yer alıyor. Yazar, yaşanan olayları anımsatarak 27 Mayıs’ı tüm toplumsal-siyasal olaylar gibi, kendi koşulları içinde d..»»
Seçil Karal Akgün

ODTÜ Geliştirme Vakfı Yayıncılık

Türkiye Cumhuriyeti’nin duyurulmasından sonra ilk ihtilal olan 27 Mayıs, 1960 ilkbaharında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin iktidarın Anayasayı askıya alan uygulamalarına ve bunun halk arasında doğurduğu bunalıma son vermek üzere ülke yönetimine el koymasıdır. Siyasal ve toplumsal sıkıntıları çözeceği umularak getirilen 1961 Anayasası zamanla değişimlere uğradı, kimi zaman bol geldiği, kimi zama..»»
Yılmaz Aysan

Metis Yayınları

Yılmaz Aysan`ın, 1968-70 döneminde ODTÜ Mimarlık Fakültesi`nde basılan afişlerle ilgili, o dönemin "afişçi öğrencileri" Ali Artun, Hasan Barutçu, Sait Kozacıoğlu, Ertuğrul Kürkçü ve Ahmet Sönmez`le yaptığı söyleşilerden ve afiş örneklerinden oluşan bir albüm kitap. `68 hareketinin 40. Yılında. »»

Zhang Yibing

Kalkedon Yayıncılık

Bu kitap yazar Zhang Yibing'in metin çözümlemesi yöntemi ile hazırlamış olduğu eserin birinci cildidir. Eser 1960'lardan itibaren yeni bir döneme giren Batı Marksizmi akımının en önde gelen post-Marx düşünürlerinin başyapıtlarını ele almaktadır. Çalışmada bir yandan bu düşünürlerin getirdikleri yeni düşünceler incelenirken öte yandan onların Marx ve Marksizm üzerine düşünceleri üzerin..»»
İsmail Hakkı Oğuz

Gita Yayınları

Yazarın çocukluğundan başlayarak belleğinde sakladığı ve katman katman geçmişten bugüne taşınan gerçek yaşam çizgilerinden oluşan anılarının, kağıda dökülmesiyle özdeksel varlık kazanan bu kitap, bir bakıma yazarın kendisinin çevresinin, içinde yaşadığı büyük toplumun tarihine ışık tutma amaç ve savını birlikte taşımaktadır.

Bu anılar bir tarih kitabı değildir. Değildir de, yakın geçmişimi..»»

Kolektif : Dergi | idefi

Akıl Defteri Yayınları

Kısa Bir Meram Yazısı: Bu Dergi Niye Çıkıyor? Nisan Tezi -Can Yücel- Oysa Aslolan Dünyayı Değiştirmektir -Erdoğan Özmen- Freud'un Sol Yanı: ***İki Psikoloji*** -Cemal Dindar- Unutulmaması Lazım Gelen Anlar, Adlar Var Akıl Defteri Bir Oturma Grevinde Şiirin Sorduğu -İlhan Berk- Müstehcen Devrim -Zeki Coşkun- Kapital Hikayesi -İzzet Yaşar- Devrim İhtimali ..»»
Robert J. Allison

İletişim Yayınevi

Amerikan Devrimi, İngiliz İmparatorluğu'na karşı "vatandaşlık" hakları temelinde bir isyanla başladı. Devrimin getirdiği tartışmalar, insan hakları konusunda Fransız Devrimi'ni önceleyen güçlü bir etkiye sahipti. Robert J. Allison bu kitabında bir toplumun özgürlük mücadelesini, devrime yön veren fikirler etrafında inceliyor. İsyan, silahlı mücadele, savaşlar ve anlaşmaların ayrıntılı sunumunu..»»