Hayat tramvay gibidir... Tam yer bulmuş, oturacakken bir de bakmışsın son durağa gelmişsin. Camillo Sbarbaro
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Anasayfa Şiirler Edebiyat Defteri Yazılar Edebiyat Defteri Forum Edebiyat Defteri Etkinlikler Edebiyat Defteri Nedir? Edebiyat Defteri Kitap Kitap  Edebiyat Defteri Tv TiVi Edebiyat Defteri Sesli Şiirler Müzik Edebiyat Defteri Blog Edebiyat Defteri Atölyeler Atölye  Edebiyat Defteri Bicümle Edebiyat Defteri Arama Edebiyat Defteri İletişimKitap Ara:
Kitap Kişi

DEVRİM Kitabı - DEVRİM Kitapları

DEVRİM konu başlığında toplam 277 kitap bulunuyor.
Aşağıdaki DEVRİM kitaplar "alfabetik" sıraya göre listelenmektedir.
Alper Işınduran

Toplumsal Dönüşüm Yayınları

AYDINLANMA 1923 DEVRIMI 21.YUZYILDA KEMALIZM»»
Niyazi Berkes

Kaynak Yayınları

Prof. Niyazi Berkes, bu kitabında, Türkiye`deki düşün buhranından en fazla etkilenen "Batıcılık" ve "ulusçuluk" kavramları üzerinde duruyor; bunların siyasi ve ekonomik süreçler içindeki değişimlerini tespit ediyor ve Türk toplumunun karşılaştığı meselelerle olan ilgisini ortaya koyuyor. Ulusal Kurtuluş Savaşı`nın getirdiği milliyetçilik, Batılılaşma ve devrimcilik anlayışlarını tekrar canlandı..»»


Dost Kitabevi Yayınları

Sekiz farklı devrimsel kesit üzerine kurulu bu çalışma, devrimler tarihi alanında pratik bir başvuru kaynağı olma amacını güdüyor. Devrimlerin nedenleri, onlara zemin hazırlayan siyasi ve toplumsal etmenler, devrimlere yön veren ideolojik ve felsefi kavramlar, devrimlerin kısa ve uzun vadede yarattığı dolaylı ve dolaysız sonuçlar ve bu devrimlerin değerlendirilmesinde benimsenen bakış açıları v..»»

Frida Knight

Literatür Yayıncılık

BEETHOVEN VE DEVRIM CAGI»»
Erdal İnönü

Türkiye Bilimler Akademisi - Tüba

TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Erdal İnönü , Akademi Konferansları Programı çerçevesinde, 17 Şubat 2003`te, İstanbul`da, "Bilimsel Devrim Üzerine Düşünceler" ve 27 Mart 2003`te, Ankara`da "Bilim Tarihinden İzlenimler" başlıklı iki konferans vermiştir.

Prof. Dr. Erdal İnönü konferanslarında 16. yüzyılda orta ve batı Avrupa`da başlayan ve dünyamızda her alandaki gelişmeleri etkileyerek günümüze k..»»

Mehmet Fuat Umay

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Bir Devrimci Doktorun Anıları »»
E. H. Carr

Metis Yayınları

İngiliz tarihçi E. H. Carr`ın Bolşevik Devrimi tarih yazımında gerçekleştirilmiş en büyük yapıtlardan biri olma özelliğini sürdürüyor. Konusunda bir klasik haline gelen bu başyapıt, Sovyet tarihi üstüne yapılan başka birçok araştırmaya da esin ve başvuru kaynağı olmuştur. Bolşevik Devrimi`nin bu ilk cildi, Bolşevizm`in doğuşunu ve gelişmesini, 1905 ve 1917 devrimlerini ve Sovyet i..»»

E. H. Carr

Metis Yayınları

Bolşevik Devrimi`nin "Ekonomik Düzen" başlığını taşıyan bu cildinde devrimin hemen sonrasındaki tarım, sanayi, ticaret, emek ve sendika, dağıtım ve para politikaları inceliyor. Devrimin ekonomik hayata etkileri, savaş komünizmi, NEP dönemi ve planlamanın ilk adımları 1917-1923 arasının alt kronolojik dönemleri olarak ele alınıyor.
Bir krizin, yoğun mücadelelerin, teori ve programla gerç..»»

E. H. Carr

Metis Yayınları

“

Sovyet Rusya ve Dünya" başlıklı bu ciltle birlikte Bolşevik Devrimi tamamlanmış oluyor. Carr yapıtın sonunu, Sovyet tarihinde belli bir dönemin sonuna yerleştirmiştir: 1922-23 kışında rejim yerleşmiş, ilk kez bir güvenlik hissi doğmuş, ekonomik iyileştirme dalgası zirveye ulaşmıştır. Yeni tarım ve çalışma kanunları ile medeni kanun hukuki istikrar vaat etmektedir. Devrim yatışmıştır - Carr bun..»»

Michael Hammer

Sabah Kitapları

DEGISIM MUHENDISLIGI DEVRIMI NE YAPMALI NE YAPMAMA»»