Başarıyı hedef alın mükemmel olmayı değil. Yanlış yapma hakkınızdan vazgeçmeyin; vazgeçerseniz yeni şeyler öğrenme ve gelişme olanağınızı kaybedersiniz. Unutmayın; mükemmeliyetçiliğin arkasında korku yatar. İnsan olduğunuzu hatırlayarak korkularınızı göğü
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Anasayfa Şiirler Edebiyat Defteri Yazılar Edebiyat Defteri Forum Edebiyat Defteri Etkinlikler Edebiyat Defteri Nedir? Edebiyat Defteri Kitap Kitap  Edebiyat Defteri Tv TiVi Edebiyat Defteri Sesli Şiirler Müzik Edebiyat Defteri Blog Edebiyat Defteri Atölyeler Atölye  Edebiyat Defteri Bicümle Edebiyat Defteri Arama Edebiyat Defteri İletişim

İYİ BİR ŞİİR NASIL OLMALIDIR

İYİ BİR ŞİİR NASIL OLMALIDIR
Sevgili arkadaşlarım.Hanidir bu yazıyı yazmak istiyor,fakat birtürlü fırsat bulamıyordum.
Şiir nedir onun üzerinde durmak istiyorum önce.Şiir insanın içinden gelen duygu selinin, yer ve mekan olmaksızın ister gece ister gündüz,heryerde ve her durumda dışa vurumudur.Çünkü ben, bunu çok sık yaşıyorum.Eğer onu o anda yazmazsanız,şiir baştan sona kadar beyninizde yazılıyor ve üşenip yazmadığınız takdirde on dakika sonra uçup gidiyor ve bir kelimesini bile hatırlıyamıyorsunuz.O şiiri mutlaka yazmalısınız ki yatıp tekrar uyuyabilesiniz.İşte ilham budur.Benim sayfaya attığım şiirlerin çoğu düzeltmeye gerek görmeden yazılmış şiirlerdir.
Zorla şiir yazılmaz,ne olursa olsun .Ne hece nede serbest şiirler.Şiir alt alta dizilmiş mısra yığını değildir.Örneğin,serbest şiirler ,ilk olarak yurt dışına ,ekseriyetle Fransaya giden sebataycıların(Türkiye ’ye yerleşmiş yahudiler) ülkemize getirdikleri bir şiir akımıdır.Ve kimse bu şiirleri beğenmemiştir.Ancak Arif Nihat Asya ve Arkadaşı Yavuz Bülent Bakiler , bu şiirlere kafiye ekleyince şiirler tutulmaya başlamıştır.Ve bütün yurt çapındaki şairler tarafından kullanılmaya başlanmıştır.
Ancak serbest şiirdede kafiye olacak,her tema arasında boşluk olacak,yazarken konu bütünlüğü bölünmeyecek,imgeler ve betimlemeler kullanılacak ama arap saçı gibi değil.Hepsi kendi kulvarlarında oturacak.Ben buna herkes kendi koltuğunda oturacak diyorum. Fakat şimdiki gençlik yeni bir akım tuturmuş,şiirlerden anlam çıkarmak mümkün değil.Aslında konular çok güzel seçiliyor ama o kadar çok imge yüklü ki! Sırf imge ile şiir yazılmaz.Bazı şiir konusunu tam bilmeyen arkadaşlarda imgeyi,betimleme ile karıştırıyorlar.Betimleme bir şiirde bir nesneyi tasvir etmektir .(şekli,rengi,boyutu vs.anlatmaktır.İmge ise hayallerin mısralara dökülmesidir.(güneşin yüreğinden kan damlıyor,nehir kollarını,kızın boynuna dolamış) gibi.Şair bu, her türlü imgeyi kullanabilir ama şiir bir anlaşılmayan imge yumağı olmamalıdır.
Bakın arif Nihat Asya şiir hakkında ne diyor.:’şiir yazan şair, doğum sancısı çeken kadına benzer, sancı çeker ve bir şiir doğurur’ demiştir. Bu nedenle şiir, Şair’in çocuğu gibidir.Şiirine laf ettirmez.Eğer onu kendisi, o şiiri beğenmişse, o yeter ona .Başkasının beğenmesine gerek yoktur.Bu arada şunuda hatırlatmak istiyorum.İyi şair ,kötü şair diye bir şey yokturKurallara göre yazılmış veya yazılmamış şiir vardır.Edebi tenkit şiire yapılır .Ne kadar düşman olursan ol, şaire tenkit yapamazsın.Sadece şiirini eleştirir hatalarını şaire gösterirsin.Oda insanca yapılmalıdır.Hakaret boyutuna varılmamalıdır.
Gelelim hece şiirine.Hece şiirini yazmak çok zordur.Bir kere bütün kuralları bileceksin .Sırf hece şiiri yazacağım diye anlamsız dizeleri alt alta dizmeyeceksin.O zaman ne oluyor biliyormusunuz....DAM ÜSTÜNDE SAKSAĞAN ,VUR BELİNE KAZMAYI.... oluyor.,anlamsız söz yığını olup çıkıyor.
Hece şiiri ölçülü ve kafiyelidir.Hece şiirinide ikinci yazımda yazacağım.Çünkü yazım çok uzun oldu
Eğer bu yazdıklarımı okur ve faydalanmağa çalışırsanız ne mutlu bana .Bundan sonra Allah nasip ederse makalelerimle de karşınızda olacağım.
ŞİMDİLİK ALLAHA EMANET OLUN SEVGİLİ ARKADAŞLARIM.......


Etiketler:

 « Önceki 10 eleştiri   1   2   3   Sonraki 10 eleştiri » 

24 Ekim 2013 Perşembe 15:57:24


inanın keyifle okudum


çok güzel anlatmışsınız

tebriklerimle


    [ Cevap yaz ]    

11 Ekim 2013 Cuma 22:24:03


Teşekkürler faydalı bir yazı okudum.


    [ Cevap yaz ]    

NURGÜL SOYDAN  | NURGÜL SOYDAN
29 Eylül 2013 Pazar 12:06:24


Teşekkür ederim. Notlarımı aldım. Öylesine sevgi ve saygı ile yazmışsınız ki...Doğru bildiğini zannedip ukalaca bilgiçlik taslayıp eleştiri yapanlar hiç bir şey öğretemez, aksine itici olur. Yazılarınızı takip edeceğim. Temiz ve berrak kendinden emin olarak verdiğiniz bilgilere şimdiden çok teşekkürler ediyorum. Sevgimle saygımla. İyilikler dileğimle.


    [ Cevap yaz ]    

SAADET KILIÇASLAN  | SAADET KILIÇASLAN
31 Ağustos 2013 Cumartesi 23:58:06


hocam bu yazınızı daha önce niye okumamışım ki sanki çok faydasını göreceğimden eminim ama nedense size yazdığım bu gece ki mesajdan mı etkilendim bilmiyorum ağlamaya başladım ve üç dört kere okudum keşke sizin gibi şair hocalarım da bizlere bilgi verseler şiirin okulu yok biliyorum ama usul bilmeyince yazınızda belirttiğiniz gibi dam üstünde saksağan vur beline kazmayı oluyor sayın hocam bilgiye açım çok aç hemde içim kazınıyor bilgilendirmek amaçlı yazılarınızı okumak isterim ne var ki ağlayacak diyeceksiniz ya bu yazı ama benim gözlerim doldu işte sizi tanımakla çok iyi etmişim iyi ki varsınız iltifat olarak algılamayın sakın hep ben demiyorsunuz ne güzel başkalarıda faydalanması için elinizden geleni yapıyorsunuz size ne kadar teşekkür etsem azdır


    [ Cevap yaz ]    

VaTaN25  | Ekrem ÇETİNKAYA
24 Ocak 2013 Perşembe 20:29:30


çok teşekkürler hocam,yazıyı şiir yapan ana çizgileri o kadar güzel anlatmışsın ki,bende çok eksik olduğumu itiraf edeyim,çok teşekkür ediyor tebrik ediyorum bu güzel yazıyı,var olunuz saygılar selamlar hürmetle...


    [ Cevap yaz ]    

HakanKurtaran  | H.Hakan KURTARAN
02 Ocak 2013 Çarşamba 16:21:15


Değerli Suzan Hocam,
Şiir söylediğiniz gibi aniden gelen ve o anda satırlara geçmesi gereken yürek pınarıdır.Pınar suyunu içtikçe nasıl bir rahatlama verirse, ilham geldiğinde hemen satırlara geçirilen gönül pınarı daha tatlı olacaktır.Tarihi süreç içinde şiirde de değişik akımlar olmuş kimisi tutmamış kimisi çok güzel tutmuş. Hece şiiri daha çok emek isteyen uğraş isteyen bir yazım. Ben şiirin her türlüsünü severim.İçinde mutlaka beni etkileyen bir cümle bir satır bir duygu bulurum.Yazınız okuyanlar için çok yararlı olacaktır.
Saygımla ...


    [ Cevap yaz ]    

Gümüş kalpler  | Ayşe Caniberk
28 Kasım 2012 Çarşamba 19:36:12


SUZAN HOCAM bu bilgilerinizden faydalanacağım inşallah hece yazmak gerçekten bir çaba istiyor serbest şiie duygu yoğunluğunun artık bir biçimde taşması sonucu gece uyutmayan bir durum .....
yüreğiniz dert görmesin inşallh kutlarım kaleminizi sevgi ve saygılar


    [ Cevap yaz ]    

bestikoc  | Besti KOÇ
31 Ekim 2012 Çarşamba 16:48:40

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.

Değerli ablam senin bu bilgine benim çok ihtiyacım var
Ben aklımdan geçenleri yazıyorum şiirin ne olduğunu bilmeden ben kalemi elime aldım
inanın şiir nasıl yazılır hiç bir bilgim yok zaten sonradan çocukları büğüttükten sonra
Erişkinler kursuna gittim oradan belge aldım kendi aklım yettiğince hislerimi yazmaya başladım
Sağ olsunlar beni uyaran her kese çok teşekkür ederim bu ilgine çok teşekkür ederim
Daim ol


    [ Cevap yaz ]    

parkbeni  | cuneyt ozturk
10 Ekim 2012 Çarşamba 16:15:22


herkesin okuması lazım güzel bir anlatım şiir hakkında
tebrıkler ..
saygılar sunarım


    [ Cevap yaz ]    

coni  | yusuf cantürk
30 Ağustos 2012 Perşembe 10:44:41


SUZAN HOCAM ! YAZINIZI OKUDUM. SİZ ÇOK HAKLISINIZ.
BENSE EMEKLİ OLDUKTAN SONRA ŞİİR YAZMAYA BAŞLADIM.DAHA ÖNCELERİ BÖYLE BİR FIRSATIM OLMADI.NE FAZLA ŞİİR OKUDUM NE DE ŞİİRİN YAZILIŞI HAKKINDA YAZI.
DUYGULARIMLA YAZIYORUM.ŞİİRLERİMİ,RAHMETLİ EŞİMİN AKRABASI SESLENDİRİYOR.KENDİSİ HEM KOROYA GİDİYOR,HEM DE ZAMAN,ZAMAN KÖRLERE KİTAP OKUYOR.
HAYAL VE GERÇEKLER ADINDA GELİRİNİ MEHMETÇİK VAKFINA BAĞIŞLAMAK MAKSADIYLA BİR ŞİİR KİTABINI KENDİ İMKÂNLARIMLA BASTIRMIŞTIM (1999-TARİHİNDE)
KİMİNİ SATTIM,KİMİNİ DE (GEN.KUR.İLE Hv,H.OKULUNA BAĞIŞLADIM V.S.)
SONRADAN DA YAZMAYA DEVAM ETTİM.HALEN EDEBİYAT DEFTERİNE AKTARMADIĞIM
ON TANE ŞİİRİM DAHA VAR.SESLENDİRİLMELERİNİ BEKLİYOR.

UZUN YAZDIM. KUSURA BAKMAYIN.
YAZDIKLARINIZ BENİM İÇİN FAYDALIYDI AMA YAZILANLARI DEĞİŞTİRMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM.
SELAM VE SAYGILAR.


    [ Cevap yaz ]    


 « Önceki 10 eleştiri   1   2   3   Sonraki 10 eleştiri » 
İYİ BİR ŞİİR NASIL OLMALIDIR başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
06.08.2012 17:30:02
Toplam 21 yorum yapıldı
2014 çoğul gösterim
1762 tekil gösterim