Sevilmeden sevmekten daha feci bir şey yoktur. TURGENYEV [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Şermin

Bu kitabı
0 kişi
okumayı tavsiye ediyor.

Şermin

Yazar : Tevfik Fikret
Yayınevi . Timaş Yayınları
ISBN:799752632140
Dil:Türkçe
Yayınyılı:2005
Okuyucuların bu kitaba verdiği puanlar:
0.0/10 Puan
Toplamda 0 puan aldı ve 0 kişi oyladı.
0
yorum aldı.

Şermin Kitabı Tanıtım Yazısı
Şermin, hem Tevfik Fikret gibi büyük bir şairin kaleminden çıkmış olması, hem de çocuk şiiri alanında bir ilkl olarak kabul edilmesi sebebiyle Türk Edebiyatında özel bir yere sahip, son derece değerli bir eserdir.

Tevfik Fikret'in bu kitabı yazmaya karar veriş öyküsü ilginçtir. Tevfik Fikret'le dönemin eğitimci aydınlarından ve yakın dostu Mustafa Sâtı Bey, sık sık bir araya gelerek, âtı Beyin açmayı düşündüğü yeni okul projesi hakkında filir alışverişi yaparlar. Sâtı Bey, "Yeni Mektep" adıyla açtığı özel okulun isim bablığınnı Tevfik Fikret'in yaptığı "Yuva" kısmındaki çocuklara okutulmak üzere, Tevfik Fikret'ten eğitici- öğretici içerikli şiirler yazmasını ister. Tevfik Fikret bir pedagog olmamasına karşın, öteden beri çocuk eğitimi konusuna özel bir önem verdiği için bu teklifi kabul eder. Hastalığının ilerlemiş olmasına aldırmadan, büyük bir gayeye hizmet ediyor olmnanın verdiği huzur ve heyecanla hemen çalışmaya başlar. Sağ kolunu kullanamaz hâlde olduğu için, önceleri şiirleri eşine dikte ettirirken; daha sonraları şiirlerini ol eliyle kendisi kâğıda dökmeye başlar. Sonunda ortaya, hece vezninin kullanıldığı 300 şiirdenoluşan, sade ve ince bir İstanbul Türkçesiyle yazılmış Şermin çıkar (1914). Kitaba adını veren "Şermin", Fikret'in dostlarından birinin, Sâtı Beyin okulunda eğitim gören minik kızının adıdır. Tevfik Fikret eserin ilk şiiri olan "İthaf"ta, bu kitabı Mustafa Sâtı Beyin okulundaki yuvanın minik çocuklarına armağan ettiğini belirtir.
(Kitabın İçinden)"Tevfik Fikret" yazarı hakkında bilgi

Tevfik Fikret hakkında henüz tanıtım yazısı mevcut değil.
Bu kitabı tavsiye edenler

"Tevfik Fikret" kitapları

Şermin, hem Tevfik Fikret gibi büyük bir şairin kaleminden çıkmış olması, hem de...

Klasik Türk Edebiyatı...

Ünlü yazarların unutulmaz eserleri birbirinden güzel resimlerle süslendi; siz se...

Tevfik Fikret in Rübâb-ı Şikeste adlı eseri, yeni Türk Edebiyatının köşe taşl...


Rübab-ı Şikeste, ağırlıklı olarak Tevfik Fikret`in kuruclarından biri olduğu ...

Kitap için ilk incelemeyi siz ekleyin.
Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.
(*) s-47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.