Gerçek sevgi, iyilik gördüğünde artmayan, kötülük gördüğünde eksilmeyendir. YAHYA B. MUAZ [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Osmanlı Devleti`nde Yenileşme Hareketleri

Bu kitabı
0 kişi
okumayı tavsiye ediyor.

Osmanlı Devleti`nde Yenileşme Hareketleri

Sayfa:240 s.
Yazar :
Yayınevi . Gazi Kitabevi
ISBN:9789758640737
Yayınyılı:1.1.2008
Ebat:16x24
Okuyucuların bu kitaba verdiği puanlar:
0.0/10 Puan
Toplamda 0 puan aldı ve 0 kişi oyladı.
0
yorum aldı.

Osmanlı Devleti`nde Yenileşme Hareketleri Kitabı Tanıtım Yazısı
Osmanlı Devleti, kuruluşundan itibaren sürekli ilerleme ve gelişme içerisinde olmuştur. Sınırlarını devamlı genişleten devlet, bu duruma kuvvetli bir Teşkilat, başarılı bir yönetim kadrosu ve çağın şartlarına göre kendisini sürekli Yenilemesi sayesinde ulaşabilmiştir.XVII. yüzyıla gelindiğinde, Avrupa `da Coğrafi kesifler, Rönesans ve Reform hareketlerinin sonuçları etkili bir şekilde hissedilmiş, Batılı Devletler gelişmesinin önündeki birçok engeli ortadan kaldırmaya başlamıştır. Bunun karşısında Osmanlı Devleti hâlâ Avrupa karşısında üstün olduğu psikolojisinden kurtulamamış, gerekli Tedbirleri atacak tikrî ve maddi donanıma sahip olamamıştır. Ayrıca Osmanlı idari Mekanizması yozlaşmaya başlamış, ilmi müessese, Tımar sistemi ve Yeniçeri ocağı gibi temel kurumlar bozulmuştur. Bunun dışında uzun süren savaşlar ve beraberinde Getirdiği Ekonomik sıkıntılar, isyanlar, devleti zor durumda bırakmıştır.Bu duruma çözüm bulmak amacýyla XVII. yüzyılda padişahlar ve bazı devlet adamları çareler aramış, bu amaçla çeşitli girişimlerde bulunmuşlardır. Bu dönemde herhangi bir dış modeli alınmamış ve devlet kendi iç Dinamikleri ile sıkıntılarından kurtulmaya çalışmıştır, XVIII. Yüzyıl Başlarında bunun yeterli olmadığı görülüp yatının üstünlüğü kabul edilerek Osmanlı yöneticileri, devletin kurtuluşu için Avrupa `yı modeli almaya başlamışlardır.Osmanlı devlet adamlarının ilk defa şuurlu fakat plansız olarak Batı tarzında modernizasyon faaliyetleri Lale Devri (1718-1730) ile başlar. XVIII. yüzyılın sonunda III. Selim ile birlikte artık yenileşme hareketleri bir plan ve program dahilinde ele alınmaya baslanmis, onu Islahat dönemi daha sonraki Dönemler için Yol Gösterici olmuş ve Cumhuriyeti `nin ilanına kadar bu şekliyle devam etmiştir.Biz bu çalışmamızda XVII. Yüzyıl başlarından I Dünya Savaşı `nın sonuna kadar gerek devleti kalkındırmak gerekse varlığım koruyabilmek amacýyla yapılmaya çalışılan yenilikleri ele almaya çalışacağız.
"Necdet HaytaUğur Ünal" yazarı hakkında bilgi

Necdet HaytaUğur Ünal hakkında henüz tanıtım yazısı mevcut değil.
Bu kitabı tavsiye edenler

"Necdet HaytaUğur Ünal" kitapları

Osmanlı Devleti, kuruluşundan itibaren sürekli ilerleme ve gelişme içerisinde ol...
Kitap için ilk incelemeyi siz ekleyin.
Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.
(*) s-47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.