Sevilmeden sevmekten daha feci bir şey yoktur. TURGENYEV [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Kürt Sorunu

Bu kitabı
2 kişi
okumayı tavsiye ediyor.

Kürt Sorunu

Sayfa:608 s.
Yazar :
Yayınevi . Timaş Yayınları
ISBN:9789752638846
Yayınyılı:1.8.2010
Okuyucuların bu kitaba verdiği puanlar:
8.0/10 Puan
Toplamda 8 puan aldı ve 1 kişi oyladı.
1
yorum aldı.

Kürt Sorunu Kitabı Tanıtım Yazısı
Kürt Sorunu… Ülkemizin kanayan yarası… Sadece son 30 yılda 40 binden fazla cana mal oldu, binlerce köy boşaltıldı, milyonlarca insan yerinden oldu. Onlarca söz söylendi, kararsız bazı adımlar atıldı, ancak yeterli irade gösterilemedi, çabalar yarım kaldı.Kalıcı ve gerçekçi çözüm bambaşka bir perspektif gerektiriyordu çünkü. Bölgenin hemen her karışını bilen ve hayatını bu sorunun çözümüne adayan ünlü Kürt aydını Altan Tan yılların birikimini kaleme aldı.Altan Tan düşünce ve siyaset dünyasının aşina olduğu bir isim.12 Eylül sonrasında insanlık dışı muamelelerin adeta karargâhı durumuna gelen Diyarbakır Askeri Cezaevi`nde gördüğü işkence sonrasında hayatını kaybeden babası Bedii Tan`ın acısı belki de Güneydoğu ve Kürt sorununa farklı bir gözle bakmasına yol açtı.Türkiye`deki muhafazakâr ve dindar hareketlerin Kürt Sorununa ısrarla uzaktan ve resmi görüş çizgisinden bakmaları Altan Tan`a göre sorunun kangren hale gelmesinin en önemli sebeplerinden biri.1991 seçimleri öncesinde Güneydoğu`da ciddi bir destek devşirmiş, ümit verici bir zemin yakalamış olan RP`nin MÇP ile ittifaka girmesi sebebiyle ciddi bir fırsat kaçırılmış oldu. Oysa yazara göre sorunun çözümü tam da buradan, İslami anlayıştan neşet edebilir; İslam dini içindeki ümmet anlayışı, tüm milletlerin dilsel ve kültürel haklarını koruma altına alan barışçıl yorumuyla sadece bizim ülkemizin değil, tüm bölgenin etnik problemlerini çözebilirdi; ve hâlâ da çözebilir.Altan Tan geç kalmış bir Kürt ulusalcılığına da mesafeli duruyor. Bir yüzyıl öncesinin gözde kavramlarının bugünkü koşullara uygulanmasını gereksiz ve Kürt halkını geriye götürecek bir çaba olarak görüyor. Bununla birlikte Kürt ulusalcılığının kapsamlı bir tarihçesini vermekten de geri durmuyor.600 sayfayı aşkın bir kaynak kitap hüviyetindeki çalışma Türkler ve Kürtler arasındaki ilk münasebetlerden Osmanlı dönemindeki özerk yapılanmaya, Kürt edebiyat ve folklorundan isyanlarına, II. Meşrutiyet`in Kürtler nezdinde ki etkilerinden İttihat ve Terakki yönetimine, Cumhuriyet dönemi olaylarına, Kürtlerin Türkiye`deki sağ ve sol düşünce içinde siyaset yapma biçimlerinden İslami bir Kürt hareketinin mecra bulma imkânına, `federasyon mu, bağımsızlık mı, yoksa demokratik Cumhuriyet`te entegrasyon mu? ` tartışmalarına uzanan kuşatıcı bir inceleme sunuyor.
"Altan Tan" yazarı hakkında bilgi

Altan Tan hakkında henüz tanıtım yazısı mevcut değil.
Bu kitabı tavsiye edenler
4 yıl 8 ay 30 dakika 1 sn önce kütüphanesine ekledi.
2 yıl 10 ay 25 dakika önce kütüphanesine ekledi.

"Altan Tan" kitapları

Tunus'ta alevlenen; Mısır, Yemen, Libya, Bahreyn ve Cezayir'i de sa...

Kürt Sorunu… Ülkemizin kanayan yarası… Sadece son 30 yılda 40 binden fazla cana ...

Morfin bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
8 Puan
çok fazla bilgiyi bir arada belgelerle bulunduran bir kitap...
22 Şubat 2013 Cuma  15:16:37
Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.
(*) s-47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.