bin keredir tanışıyor, bilişiyoruz da bin birinci kere yine beni gördü mü “kim ki?” diye soruyor! Hafız [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Fatih Harbiye

Bu kitabı
21 kişi
okumayı tavsiye ediyor.

Fatih Harbiye

Sayfa:128 s.
Yazar :
Yayınevi . Ötüken Neşriyat
ISBN:9789754370232
Yayınyılı:01.01.2000
Ebat:12x19,5 cm
Okuyucuların bu kitaba verdiği puanlar:
9.5/10 Puan
Toplamda 114 puan aldı ve 12 kişi oyladı.
12
yorum aldı.

Fatih Harbiye Kitabı Tanıtım Yazısı
Edebiyat Defteri Kitap Editörü Yorumu
Peyami Safa,FATİH-HARBİYE1899 İstanbul doğumlu olan Peyami Safa’nın Fatih-Harbiye adlı romanı yazarlığının olgunluk çağlarında kaleme aldığı eser olması itibari ile kendisini zirveye taşıyan romanlarından biri olarak kabul edilir.

Ötüken yayınlarından çıkan ve 138 sayfadan ibaret olan roman yazarı anlatan tanıtım yazısıyla başlar.Peyami Safa’nın Fatih Harbiye romanında Doğu-Batı mukayesesi üzerinde durulurken Doğu kültürüne övgüler getirilir ve Batı kültürü yerilir.
Batı kültürüne yönelik özentinin yersizliğine işaret eden roman Tanzimat’tan beri ele alınan batılılaşma meselesi üzerine kurgulanmıştır.

Romanda verilmek istenen toplumun doğu-batı uygarlıkları arasında bocalayışına mukabil, alafranga yaşam tarzına özentinin, romanın kahramanı Neriman üzerinden Türk insanını nasıl tesiri altında bıraktığına işaret edilir.

Neriman aslında iki medeniyet arasında bağlantının odak noktasıdır ve olaylar romanın ana karakteri olan Neriman etrafında cereyan eder.


Neriman’ın doğu kültürünü Şinasi üzerinden, batı kültürünü ise Macit üzerinden anlatması zihninde yer edinen Fatih-Beyoğlu semtlerine bakış açısını da dile getirir.


Neriman’ın Fatih-Beyoğlu arasında kullandığı tramvay ise onu Batı medeniyetine taşıyan önemli bir araçtır. Tramvay Batı’yı ve ona ait değerleri temsil ederken bu onun hayatını anlamlandırma çabasıdır esasında. Bu yönde yaptığı her yolculuk kendi değerlerinden uzaklaştırmasına nazaran onu heyecanlandırır.


Bütün bunlardan çıkardığımız sonuç şudur ki medeniyetleşme düşüncesindeki asıl olan “batılılaşma” kavramının belirleyici konumunu batı sanayisini kabullenme ama kültürüne, yaşantılarına özenti duyulmaması gerçeğinin benimsenmesi gerektiğidir.


Yazara göre gelenekle ilgili, gelenekten yararlanmaya yönelik sorunlarımız bulunmaktadır. Sanatımızın ve yaşantımızın tamamında, kendi geleneğimize bağlı kalmaktansa Batı dünyasının kültürünü alıp kendi kültürümüz sayıp gelenekselleştirme eğilimine girmenin sakıncalarına dikkat çeker Peyami Safa.

Dahası Doğu ile Batı medeniyetlerinin mukayesesini Türk toplumunun yaşantısındaki izlerini kendi perspektifinden yorumlar. Bu sayede Doğu medeniyeti içinde var olan biri olarak Batı medeniyetinin toplum üzerindeki izlerine yönelik eleştirilerini dile getirir. Buna mukabil bu eleştirileri Batı dünyasının sadece olumsuz yönlerini ele alıp eleştirmek yerine kendi özümüzden uzaklaşmadan en doğruya, en ideale yönelmenin bir sonucu olarak yapmaktadır.Yazar için bu şekilde bir tutum içinde olmak, insan özüne uygun davranması ve doğru bir yön vermesidir.
Edebiyat Defteri Kitap Editör Yorumu

nâ-gehânKitap Tanıtımı Yazısı
Büyük eserler, büyük ruhların enginliğinde yoğrulur ve doğar. Bu itibarla "Fatih-Harbiye" gibi kudretli eser veren Peyami Safa`nın kişiliği üzerinde söz söylemeyi lüzumsuz buluyoruz.
Yazarlar pek çok eserler verirler. Fakat bunların ancak birkaçı sanatın zirvelerine doğru tırmanır. "Fatih-Habiye"de, Peyami"nin san`at dünyasının zirvesine tırmanan eserlerinden biridir. Çünkü Peyami Safa`nın olgunluk çağının meyvesidir.
"Peyami Safa" yazarı hakkında bilgi

Peyami Safa hakkında henüz tanıtım yazısı mevcut değil.
Bu kitabı tavsiye edenler
3 yıl 25 dakika önce kütüphanesine ekledi.
3 yıl 20 dakika 27 sn önce kütüphanesine ekledi.
3 yıl 18 dakika önce kütüphanesine ekledi.
3 yıl 39 dakika 6 sn önce kütüphanesine ekledi.
3 yıl 27 dakika 28 sn önce kütüphanesine ekledi.

"Peyami Safa" kitapları

Gece yarısına yakındı. Pera Palas Oteli'nde ikamet eden meşhur İngiliz polis haf...

Porf. Dr. Faruk Kardi Timurtaş ve Ergun Göze'nin uzun bir araştırma mahsulü ol...

Bir varmış, bir yokmuş... Evvel zaman içinde iyi yürekli, çalışkan bir çoban v...

Hulûsi on iki yaşındayken başına büyük bir felaket geldi. Büyük, çok büyük bi...

Kartal İhsan artık meşhurdur. Zannederimki, her sınıf ve yaştaki halk arasında...

CaNMaYBuLL bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Doğu şinası /Batı Mecit Yüzünü ne tarafa çevirirse birinde sıcak duygu diğerinde duyguda buz kesen ilişkiler.Bir yanda minarelerden yükselen sesler diğerinde çanlar.Batı modern güneşin doğduğu medeniyetler sefil.Görselliğin batıdan yana olduğu duygunun doğudan yana olduğu seçme ihtimalinin nasıl olduğunu okumaya başlamak gerek.Güzel bir kitap
16 Nisan 2014 Çarşamba  15:33:05

omerfarukkorkmaz bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
8 Puan
bu kitabı okuyan kişi medeniyet ,batılılaşma ve milli kültür kavramlarını aidiyetlik duygusu içerisinde değerlendirebilecek.
14 Nisan 2014 Pazartesi  12:17:42

zehra taşdelen gözyaşım bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Okuyucular bu eseri okurken roman karakterlerinden birisini kendi üstüne giyerek nerede olduğu ve olması gerektiğinin düşünecek
13 Nisan 2014 Pazar  21:04:13

Ş.Kuyucu bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Bazı kitaplar vardır, bir dünya konuşup da anlatamayacaklarınızı anlatan. Bu da işte onlardan bir tanesi kesinlikle tavsiye ederim...
10 Nisan 2014 Perşembe  00:56:59

Emine UYSAL (EMİNE45) bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Bir solukta okunacak kitaplardandı.

Kitabın ana fikri; batının ilmini, doğunun ananesiyle harmanlamasını bilmek...
22 Ocak 2014 Çarşamba  21:07:09

seymamin bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
8 Puan
Zaten kısa ve öz bir anlatımla yazmış Peyami Safa. Bir oturuşta bir saat bile sürmeden bitti. Okumayan yok gibi geliyor fakat okunmadıysa okunması tavsiye edilen bir eser.
20 Ocak 2014 Pazartesi  20:34:25

filiz-ce bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
bu eseri yıllar önce okumuştum, ve şu anda fox da dizisini seyrediyorum, gerçekten bire bire hazırlanmış bir dizi, kitab okumakdan hoşlanmayanlar dizisini seyrederek bu çok önemli bir eserin tadını alabilirler, ve hayatıma yön çizen alaturka yaşamdan her dem uzak kalmamı sağlayan bu eser, özümüzü bize en güzel şekli ile anlatıyor,
günümüzde tüm insanlığın ihtiyacı olan yaşam biçimini aşkı sergiliyor,
tüm insanlığın okuması gereken önemli eserlerden biri,,
06 Kasım 2013 Çarşamba  13:38:05

KAARİA SOYSAL(EMİRHAN) bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
psikolojik ve bir otobiyografi roman bakımından çok gerçekçi bir şekilde anlatıldığı için çok harika olduğunu söylüyorum
13 Temmuz 2013 Cumartesi  15:28:49

FarazYashar bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Bu kitap okunmaz... Yaşanır sadece... Ben okurken içinde kayboldum... Adeta Şinasi oldum... Peyami Safa oldum... Onun kaleminden çıkan Şinasi oldum... Ben Üstadın Kalemde saklı oğlu oldum...
22 Haziran 2013 Cumartesi  11:25:35

Alper Arslan bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Doğu-Batı çatışmasını anlatan, Neriman'ın yanlış batılılaşma sonucu Şinasi ve Macit arasında kalmasını konu edinilir. Burada Fatih-Harbiye şehirleri, Doğu-Batıyı temsil eder. Roman mekanı açık mekan kullanılmıştır. Sürükleyici güzel bir kitap herkese tavsiye ederim.
17 Haziran 2013 Pazartesi  03:27:21

BüyükDoğu bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Fatih-Harbiye en iyi ilk 100 Türk Romanı arasında gösterilen ve içtimai açıdan bir toplum çözümlemesine gidilen romandan öte bir tahlildir bana göre. Genel olarak kişisel ruh halleriyle ilgili tespitlerini, gözlemlerini eserlerine yansıtan Peyami Safa, bu eseriyle bence toplumun da ruhunu ortaya koymuş, bir anlamda da olması-olmaması gerekeni okuyucuya vermiştir. Okuyucular eseri okurken roman karakterlerinden birisini kendi üstüne giyerek nerede olduğu ve olması gerektiğinin muhasebesini yapacaktır. Sanırım Peyami Safa da eserini kaleme alırken okuyucusunu bu muhasebeye sürüklemek istemiştir. İlgimi çeken bir başka farklılık ise; bu romanda doğu-batı ikilemi İstanbul'un güzide 2 semti üzerinden verilmiştir. Fatih Doğu'nun, Harbiye Batı'nın tarafındadır. Bu tarafından bakarsak bu roman Sembolist bir roman olarak kabul edilebilir.Kendini Doğu'ya ait hisseden Peyami Safa'nın Batı'nın güzel örneklerinden faydalandığı ve bu sentezi iyi bir şekilde terkip ettiğini kesinlikle söyleyebiliriz.
10 Nisan 2013 Çarşamba  12:14:19

nâ-gehân bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
8 Puan

Yazara göre gelenekle ilgili, gelenekten yararlanmaya yönelik sorunlarımız bulunmaktadır. Sanatımızın ve yaşantımızın tamamında, kendi geleneğimize bağlı kalmaktansa Batı dünyasının kültürünü alıp kendi kültürümüz sayıp gelenekselleştirme eğilimine girmenin sakıncalarına dikkat çeker Peyami Safa.


21 Mart 2013 Perşembe  13:16:52
Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.
(*) s-47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.