tuttuğum yol ilk başta beni gülünç etti; eğer sonuna kadar dayanabilseydim yüceltirdi... Rousseau [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Dönüşüm

Bu kitabı
52 kişi
okumayı tavsiye ediyor.

Dönüşüm

Yazar :
Yayınevi . Versus Kitap Yayınları
ISBN:786055691295
Yayınyılı:2011
Okuyucuların bu kitaba verdiği puanlar:
8.4/10 Puan
Toplamda 228 puan aldı ve 27 kişi oyladı.
26
yorum aldı.

Dönüşüm Kitabı Tanıtım Yazısı
Edebiyat Defteri Kitap Editörü Yorumu
Dönüşüm, Franz KAFKA
Dönüşüm, Franz Kafka’nın 1915 ‘te yayımlanan ve eserleri içerisinde en çok ses getiren yapıtı olarak kabul edilir.

Dilimize Kamuran ŞİPAL tarafından çevirilen eser, “ Değişim “ ismiyle de okuyucu karşısına çıkmış bir kitaptır. “Değişim mi, dönüşüm mü “ üzerinde tartışmalara yol açan bu çeviri isim, metamorfoza uğramış bir durumu ifade edişi itibariyle “ dönüşüm “ olarak kabul görmüştür.


Metamorfozun, kendi kozası içerisinde farklılaşmaya ve bu yeni bir oluşumun, üst kademeye geçişi simgelemesi, bu anlamda kitabın isminin “ dönüşüm “ olmasının isabetli bir seçim olduğunu gösterir.


Bu başkalaşma, dönüşümü gerçekleştiren öykü kahramanımız Gregor Samsa’nın, içinde bulunduğu hâlden, bir koza içinde kendini bulduğu başka bir hâle geçişine vurgu yapar niteliktedir.
Eser, Franz Kafka’nın, insanın iç dünyasını yeni bir oluşumla yansıtması, öykünün henüz başında dönüşümün gerçekleşmiş olması ve Gregor Samsa’nın yeni hâline uyanması ile başlar.

Uyanışın bu kadar sancılı olması, öyküdeki zaman kavramı ve saat vurgusunun sürekli dile getirilmesiyle ön plana çıkar. Zira zamana bu denli dikkat çekiş bu uyanışa geç kalmışlığı da simgeler.Gregor Samsa, uyanır uyanmaz işe geç kaldığını düşünür. Oysa geç kaldığı çok başkadır.
Kendi iç dünyasına geç kalmış bir uyanmayı simgeler bu uyanış.


Burada belki de en dikkat çekilmesi gereken husus: Gregor Samsa’nın dönüşüm geçirmesine nazaran hâlâ kendisi olmasıdır. Kendi olabilmesi için dış kimliğin, dış görüntünün bir öneminin olmadığını çağrıştıran güzel bir örneklemedir bu esasen.Böcek, Gregor Samsa’nın ailesi ve patronu arasında sıkışıp kalmış kendi olamayan kimliğin simgeleşmiş halidir.

Bu hâl yazarın, kahramanın gözüyle asla eleştirmeyen, benliğini, isteklerini dile getiremeyen, her duruma boyun eğen aile ilişkilerine ve kalıplaşmış toplum yapısına karşı duramayan insan tipine getirdiği bir yorumdur.


Aynı zamanda bu durum, aile ilişkilerini tüm detaylarıyla irdelerken, işlevini yitirmiş bir topluma başkaldırıdır.
Franz Kafka dönüşüme uğramış “durum “ ile içten dış dünyaya bakışı ifade ederken bir odaya hapsolmuşluk, algı dünyasının sınırlarının bir göstergesidir. Öyle ki yazar okuyucuyu bile o algı sınırların içinde tutmayı başarır.
Öyküyü üç bölümde anlatan F. Kafka, ilk bölümü Gregor Samsa’nın mesleğine, ikinci bölümü ailesine, son bölümü ise kendisiyle olan ilişkisine ayırır.Gregor Samsa, bir böceğe dönüşmesine rağmen insan kalmanın savaşını verir, öyle ki insanken saklı kalan fark edemediği birçok insanî dürtüleri içinde keşfetmeye başlar.


Edebiyat Defteri Kitap Editör Yorumu

nâ-gehân


Kitap Tanıtımı Yazısı


Dönüşüm (1912) babanın ölümcül iktidarı üzerine bir anlatıdır. İsteği dışında dev bir böceğe dönüşen Gregor Samsa, "babanın elinde sallanan sopayı her an sırtına ya da başına yiyip ölme" tehdidi altındadır. Patriarkın öfkesinden, babanın üzerine yürüyen ve Gregor'un hayatını bağışlaması için ona yalvaran anne sayesinde kurtulur. Yaralı, örselenmiş, lanetli ve herkesin terk ettiği Gregor ölüme bırakılır ve "cenaze töreni"ni yerine getirmek üzere, elindeki süpürgesiyle hizmetçi görevlendirilir: "yandaki şu şeyin nasıl ortadan kaldırılacağı konusunda endişelenmenize gerek yok. O iş çoktan halloldu." "Aile içi totalitarizm" üzerine bu ünlü ve korkutucu masalı anlamak için, Kafka'nın Babama Mektup'unda, babanın onu "bir parazit" ve "bir böcek" olarak kabul etmesinden şikâyet ettiğini hatırlamak gereksiz olmaz. Elbette bu boyut esrarengiz kalan ve bütün şiirsel eserler gibi sonuçta "açıklanamaz" olan hikâyenin "anlam"ını asla ortadan kaldırmaz.
-Michael Löwy-Franz Kafka-, Boyun Eğmeyen Hayalperest
(Tanıtım Bülteninden)"Franz Kafka" yazarı hakkında bilgi

Franz Kafka hakkında henüz tanıtım yazısı mevcut değil.
Bu kitabı tavsiye edenler
4 yıl 14 sn önce kütüphanesine ekledi.
4 yıl 31 sn önce kütüphanesine ekledi.
4 yıl 6 sn önce kütüphanesine ekledi.
4 yıl 1 gün 9 saat 27 sn önce kütüphanesine ekledi.
4 yıl 3 sn önce kütüphanesine ekledi.

"Franz Kafka" kitapları

Tanıl Bora çevirisi, Johannes Pfeiffer'in önsözü, Idris Parry'in sonsözü, Yazar ...

Bu kitap, Franz ve Milena'nın ilişkisi, Kafka'nın Prag-Yahudi/Yahudi olmayan, Al...

Franz Kafka, 29 Kasım 1922 tarihli vasiyetinde geride bıraktığı her şeyin istisn...

***Kafka'nın ödipal sorunlarını, yazdığı hemen hemen tüm metinlerde görebilirsin...

***Sen benimsin, seni artık hiçbir zaman görmesem de! Korkunun o uçsuz bucaksız ...

Giriftar bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Her Kafka eserinde görüle bileceği üzere

Kafka biraz da iç dünyasını kitaplarına yansıtıyor
30 Mart 2015 Pazartesi  16:16:27

Sakine Stone bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Benlik ve kimlik algısının sistemle nasıl dönüşüme ugradığının görebileceğiniz bir eser.
26 Kasım 2014 Çarşamba  11:45:29

aylin erdem bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
9 Puan
Gregor Samsa..

Donmuş denize inen balta gibi saplandı içime kitabın konusu.
mutlaka okunmalı.
26 Kasım 2014 Çarşamba  11:30:02

Sinem Ilgın Omay bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Böcekleşen’in yazgısı, herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap.
"Dönüşüm: yabancılaşmanın ağırlığı."24 Haziran 2014 Salı  12:01:36

kutsaltoprak bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
kafka o garip bakışları, hüzünlü hayatı ve yazdıklarımı yakın diyecek kadar bencil olabilen bir adam. elbette dönüşüm hepimizin hikayesi, modernleşme ve kapitalizmin getirileri sonucu sadece belirli kalıplara sığdırılmış, sadece tüketme ve yabancılaşma ürünü bizlerin hikayesi. o kadar ki hepimiz aslında birer böcek olup ölünceye kadar kardeşimizin çaldığı kemanın sesini bile duyamayacak kadar körleşmiş varlıklara çeviren bir ypılanmanın ürünüyken bir böcek olsak kaç kişi umursar ki bizi. belki de öyleyizdir. :)
23 Haziran 2014 Pazartesi  15:31:36

bohun bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
"Varoluş"cuların şahı Dostoyevski ise, yardımcısı da Kafka'dır, bence. "Dönüşümü" ve "Dava"yı okudum; Dostoyevski'de olduğu gibi, düşünce fırtınaları yaşadım.

Varoluşçu felsefenin kurucuları olmasa da, en önemli eserleri verenler Dostoyevski, Tolstoy, Kafka İbrani (Yahudi) asıllıdırlar. Eserlerini okuduğumuzda sinir hücrelerimiz allak bullak olur, hatta duyarlı ve ayrıntıya önem veren bir okuyucu "dönüşüm" veya "suç ve ceza"yı bitidiğinde tam bir enkaza dönüşür.
Psikanaliz'in kurucuları da Freud, Adler, Jung ve Reich de İbrani (Yahudi) asıllıdır.

Bunlar ve yüzlerce ünlü bilim adamı, yazar, düşünür, siyasetçi ekonomist, vb . tümü Batı Uygarlığı içinde doğmuş insanlardır. Oysa, Kudüs'te veya Kudüs'e yakın yerlerde -örneğin Anadolu veya Afrika'da doğan Yahudilerde bu türden beyinler değil, daha çok peygamber, evliya, ermiş, şeyh, vb mistik kişilikler ortaya çıkmıştır. NEDEN?
23 Haziran 2014 Pazartesi  00:44:13

TDE MERVE bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
8 Puan
Kafka! Kesinlikle okunulası bir yazar! Eğer Kafka'yı okumaya başlamamışsa önce babasına yazdığı mektuptan başlamalı okur.
23 Haziran 2014 Pazartesi  00:01:47

CaNMaYBuLL bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
5 Puan
Bir dönüşüm bir sorguyu, bir sorgu bir dönüşümü tetikler.Hesabı insan burada kendini dillendirmede değil bir baskasinda bilmeye çalışır. Bizden uzak bir kültür fakat aynı duygular.Okudum ve yine aynı yerdeyim :)
04 Nisan 2014 Cuma  23:39:20

CaNMaYBuLL bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
5 Puan
Bir dönüşüm bir sorguyu, bir sorgu bir dönüşümü tetikler.Hesabı insan burada kendini dillendirmede değil bir baskasinda bilmeye çalışır. Bizden uzak bir kültür fakat aynı duygular.Okudum ve yine aynı yerdeyim :)
04 Nisan 2014 Cuma  23:39:16

Ş.Kuyucu bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Diğer öykülerin aksine Kafka'nın özgünlüğünü ön plana çıkaran bir şaheser.
29 Mart 2014 Cumartesi  13:02:00

bakican. bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
ruhumu yerle yeksan etmişti bu kitap sonra kafkayı en iyi şekilde incelemiştim neden bu şekilde insanların rüyasında bile dönüşümü yaşattığını yeni yeni anlıyorum
10 Mart 2014 Pazartesi  10:41:35

beren yılmaz bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
elşitrlerden okuduğuma göre mutlka okunmaı gerekn bir kiptap dye düşünüyorum ..
09 Mart 2014 Pazar  15:20:10

semihten5 bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
5 Puan
Var olan düzenin olumsuzlukları ,insanın bu düzen karşısındaki açmazları,çelişkileri,çatışmaları sonucunda değişim ve yeni düzen kurulması için mücadele anlatılıyor.Her yeni kendinden önceki yeniyi eski yapar.Değişim gelişimin olmazsa olmazıdır.Ancak modayı düşünürsek,sürekli yenilik sonunda eskiye dönüşü getiriyor.Bu nedenle eski düzenin yalnızca aksayan yönleri değişmeli,işleyen yönleri değil.Zaten kööten değişim olmaz,her yeni eskiyi de içerir.
12 Ocak 2014 Pazar  10:56:08

Ayvazim Deniz bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Okunması gereken bir kitap..
08 Kasım 2013 Cuma  16:56:50

mavişapkamkayıp bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Franz Kafka bu kitabında, bir bakıma siyaset felsefesini irdeliyor. Kapitalizmin insanları ne duruma dönüştürebileceğini açığa vuruyor. Çok başarılı bir kitap
20 Ekim 2013 Pazar  20:00:58

majetora bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
9 Puan
sistemin insanları dişlilerinin arasında nasıl ezdigi benligi ve kimligini nasıl dönüstürdügünü vurgulayan cok güzel bir eser. bir böcek olmusken bile sorunlarımız is aile ise yasadıgımız hayatın gercekten yasanıp yasanmadıgını daha derinlemesine sorgulamaya iten bir eser.
30 Ağustos 2013 Cuma  17:00:08

nur denizi bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
4 Puan
ötekileştilrilmeyi konu alan bir kitap ama harika değil.
17 Ağustos 2013 Cumartesi  01:12:22

yitikhüzün bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
6 Puan
tavsiye etmişlerdi de okumuştuk
ustalıkla kullanılan metamorfoz, elmanın zırhvari kabuğu delip vücuda dahil olması, gregor samsa' nın düşünceleri, düşünceleri, düşünceleri..
kasvetli kurgusudur yazılan eserden geriye kalan
bizim nice yazarlarımız var ki aliyyülalasını neşretmiş
ama ne yaparsın ki devir imaj ve reklam devri..
hürmetler..
15 Ağustos 2013 Perşembe  15:10:52

Mevlüt GÖZDE bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
editör yorumu bu kitabı ilk fırsatta okumamı tavsiye ediyor.
03 Ağustos 2013 Cumartesi  19:32:33

ersinbaşeğmez bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
her dönüşüm nedense başlangıca ulaşmıyor
01 Haziran 2013 Cumartesi  22:03:23

ALMILA KARGÜLÜ bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
9 Puan
Sanki bu günün yaşamındaki çarpıklıkları ve menfaat icabı yaşanan alakaları yıllar öncesinden görmüş ve yazmış KAFKA.
Demek ki zaman pek çok şeyi değiştirse de temelde bazı şeyler değişmiyor.
Eğer genel normların dışına çıkılıyorsa bir böcek gibi çöpe atılmak da muktedir oluyor.

İlk başta anlatım dili ağır gibi algılansa da KAFKA romanlarına alışkın birine ağır gelmeyecek sade bir anlatım var.
22 Nisan 2013 Pazartesi  13:27:36

Kalimera. bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Kesinlikle yalnızlaşmanın romanı... Son derece etkileyici bir üslûp, içiniz acıyarak okuyorsunuz. Böcekten daha çok böcek olunabileceğini gösteriyor kitap. Ve insanın bazen nasıl işe yaramayan bir böcek gibi olabileceğini de gösteriyor.

Okunmalı dediklerimden.
21 Nisan 2013 Pazar  17:28:03

Merve Taşçı bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
3 Puan
Ya ben anlamadım yüzey de kaldım ya bu insanlar çok toplumsallar. Kitabı üzülerek beğenmedim. Benim için bir hayal kırıklığından başka bir şey değildi, Kafka'nın cümlelerine yakışmayan bir böcek gibiydi. Ama olsun, bu da bir ders. Toplumsal sorunları kanıma dahi nüfuz ettirmeyi başaramayan bir kitaptı. Üzgünüm.
15 Şubat 2013 Cuma  22:24:01

lacivertiğnedenlik bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Ötekilerin kitabıdır. Ne acı..
27 Ocak 2013 Pazar  20:08:57

calipso bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Bana göre Dönüşüm asla ama asla ,Kafka büyürken babası ile neler yaşamış olursa olsun, bir babanın iktidarının bir evlada neler yaşattığının hikayesi değildir. Ayrıca hizmetçi cenaze törenini gerçekleştirmek için talimat almaz sadece patronuna yaranmak isteyen her çalışan gibi davranır ve bir böceğe dönüşmüş olan Gregor'u çöpe atarak kendince patronu olan aileye yardımcı olur. Patronu olan aile ise hem böyle bir yükten kurtuldukları için sevinecek hem de hizmetçiyi kovma hakkını kazandıkları için ayrıca yeniden sevinecektir. Çünkü hizmetçi üstüne vazife olmayan bir iş yapmıştır. Bu kitap baba, anne, kızkardeş, isteği dışında yavaş yavaş böceğe dönüşen Gregor Samsa, hizmetçi, Gregor'un patronu ve arada kitaba dahil olan kiracılarla bizi yani tüm insanları anlatmaktadır.

Her ne kadar başında okumakta zorlanmış olsam da bir kaç sayfa sonra akıp giden ve okuduktan sonra ya bu kitabı hiç duymamış, okumamış olsaydım korkusu yaşadığım bir baş yapıttır bana göre...
05 Ekim 2012 Cuma  00:47:08

Yahya İncik bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
en yakınlarının insan dışı yaratığa dönüşen çocuklarına dair neler yapabileceğini gösteren yalnızlaşmanın romanı mutlaka okunmalı.
21 Eylül 2012 Cuma  23:32:29
Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Herkes beraberinde taşıdığı bir parmaklığın ardında yaşıyor. Şimdi hayvanlarla ilgili bunca şey yazılmasının nedeni de bu. Özgür ve doğal bir yaşama duyulan özlemin ifadesi. Oysa insanlar için doğal yaşam, insanca yaşamdır. Ama bunu anlamıyorlar. Anlamak istemiyorlar...
29 Mart 2014 Cumartesi  12:59:50
(*) s-47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.