İnsanın tüm evrende kesin olarak değiştirebileceği tek bir şey vardır: kendisi. (Aldous Huxley)
E-mail: Şifre: Üye ol | Şifremi Unuttum
Şiir ve Edebiyat Platformu
Anasayfa Şiirler Yazılar Forum Etkinlikler Nedir? Kitap Kitap  Tv TiVi  Müzik Blog Atölyeler Atölye  Bicümle Arama İletişim
Bütün Şiirleri

Bu kitabı
16 kişi
okumayı tavsiye ediyor.

Bütün Şiirleri "Orhan Veli"

Sayfa:218 s.
Yazar :
Yayınevi . Adam Yayınları
ISBN:9789754180206
Yayınyılı:01.01.2000
Ebat:13,5x19,5 cm
Okuyucuların bu kitaba verdiği puanlar:
10.0/10 Puan
Toplamda 40 puan aldı ve 4 kişi oyladı.
4
yorum aldı.

Bütün Şiirleri "Orhan Veli" Kitabı Tanıtım Yazısı
Orhan Veli`nin Bütün Şiirleri, 1951`den 1987`ye, otuz altı yıl boyunca, yirmi iki kez basıldı. Ama, ne yazık ki, ilk basımından başlayan dikkatsiliklerin, düzelti savrulkluklarının yarattığı yanlışlar, basımdan basıma geçilirken gittikçe çoğaldı. Öylesine ki, bir yerden sonra, bu yanlışların düzeltilmesi için girişilen iyi niyetli çabaların da yetersiz kaldığı görüldü.
Adam Yayınları`nın Nisan 1987`de yaptığı yirmi üçüncü basım ise, her bakımdan yepyeni bir kitap olarak ortaya çıktı. Yapıt baştan sona yeniden incelenmiş, şiirler dergilerdeki, kitaplardaki ilk basımlarıyla karşılaştırılmış, şairin şiir defterindeki yazılışlarıyla denetlenmişti. Bu basımdaki değişiklikler, Orhan Veli`ye dönüş niteliğindeydi. Şiirlerin sıralanışındaki değişiklik de şairin sağlığında yapıtı yayınlara beliren özlemleri doğrultsundaydı. Böylece, yirmi üçüncü basımda Adam Yayınları, Bütün Şiiirleri`ni inanılmayacak kadar çok sayıdaki yanlışlarından arındırarak okurlarına sunmuş oluyordu. Yapıt, büyük bir ilgiyle karşılandı ve yanlız 1987 içinde üst üste üç basım yapılması gerekti.
"Orhan Veli Kanık" yazarı hakkında bilgi1914 yılında İstanbul’da doğdu. Ankara Gazi Lisesi’ni bitirdi (1932). İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ndeki öğrenimini yarıda bıraktı (1935). Ankara’ya giderek PTT Umum Müdürlüğü’nde çalıştı (1936-1942). Milli Eğitim Bakanlığı Tercüme Bürosu’na memur oldu (1945). Oradan ayrılınca (1947) Yaprak dergisini çıkardı. Yaprak 1 Ocak 1949’dan 15 Haziran 1950’ye kadar 28 sayı çıktı. Son Yaprak adlı özel bir sayı ölümü üzerine arkadaşları tarafından çıkarıldı. 14 Kasım 1950 tarihinde beyin kanamasından öldü. Rumelihisarı Mezarlığı'na gömüldü.
Bu kitabı tavsiye edenler
4 yıl 9 gün 8 saat 7 sn önce kütüphanesine ekledi.
3 yıl 9 ay 21 gün 44 sn önce kütüphanesine ekledi.
3 yıl 4 ay 2 gün 10 sn önce kütüphanesine ekledi.
2 yıl 6 ay 23 gün 8 saat 8 dakika 12 sn önce kütüphanesine ekledi.
2 yıl 5 ay 12 gün 19 sn önce kütüphanesine ekledi.

"Orhan Veli Kanık" kitapları

...

Bir de sevgilim vardır, pek muteber; İsmini söyleyemem, Edebiyat tarihçisi bul...

***... Dostum Şevket Rado bana Nasrettin Hoca'ya ait fıkraları da manzum olarak ...

"Şiir tercümesinin adamakıllı güç, hatta çok kere imkansız bir şey olduğunu ha...

Gemliğe doğru Denizi göreceksin; Sakın şaşırma. ...

nâ-gehân bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan


Orhan veli’nin şiirlerini anlamak için biraz şiir uğruna verdiği mücadeleyi bilmek gerekiyor.
Bu düşünceden yola çıkarak kitaba uzanan yolculuğumuzda Orhan Veli’nin şiire bakışının yer aldığı ve Garip adlı eserin Önsöz’ünün de yer aldığı kitap, daha bir anlamlı ve kıymete hâiz olmuş.
06 Haziran 2013 Perşembe  15:11:29

Kaçoğlu bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Son devir Türk edebiyatının en önemli şairlerinden Orhan Veli'yi her Türk okumalıdır.Arkadaşları Oktay Rıfat ve Melih Cevdet ile birlikte Garip akımını diğer adıyla Birinci Yeni şiir akımını kuran Orhan Veli usta bir şairdir.Garip önsözü geleneksel şiire, şairaneliğe, şiirimizdeki hece ve aruz vezninin egemenliğine bir başkaldırıdır.Orhan Veli ve arkadaşları sıradan insanı şiire sokmuşlar, serbest veznin Türk şiirinde yerleşmesinde büyük bir rol oynamışlardır.Orhan Veli her ne kadar ilk şiirlerinde hece veznini denese de sonraki şiirlerinde Türk şiirindeki aruz, hece, şairanelik, geleneksellik, kafiye gibi unsurları önemsememiştir.Orhan Veli 36 yıllık kısacık yaşamına birbirinden güzel şiirler sığdırmıştır.Kurduğu akıma Garip adını vermelerinin nedeni tuhaf, alışılmadık basit ayrıntıları şiire sokmuş olmalarındandır.Orhan Veli yaşama sevinciyle dolu büyük bir şairdir.Türk şirinde bir dönüm noktasıdır.Anısı önünde saygıyla eğiliyorum.
16 Kasım 2012 Cuma  10:05:13

leb-i şima bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Hayranı olduğum şairlerden.. Tavsiye ederim
13 Temmuz 2012 Cuma  19:45:17

Sema Enci bu kitabın okunmasını tavsiye Eetmiyor
10 Puan
"
uzanıp yatıvermiş sere serpe
entarisi sıyrılmış hafiften
"

Herkes bir kere değmeli onun mısralarına mutlaka.
19 Kasım 2010 Cuma  18:30:06
Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.
(*) s-47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.