bin keredir tanışıyor, bilişiyoruz da bin birinci kere yine beni gördü mü “kim ki?” diye soruyor! Hafız [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Baba ve Piç

Bu kitabı
30 kişi
okumayı tavsiye ediyor.

Baba ve Piç

Sayfa:416 s.
Yazar :
Yayınevi . Doğan Kitap
ISBN:9753425538
Yayınyılı:1.1.2010
Ebat:13 x 19,5 cm
Okuyucuların bu kitaba verdiği puanlar:
9.1/10 Puan
Toplamda 128 puan aldı ve 14 kişi oyladı.
12
yorum aldı.

Baba ve Piç Kitabı Tanıtım Yazısı
Kocanızın izni lazım elbette," diye devam etti sekreter, artık cıvıltılı olmayan sesiyle. "Tabii eğer evliyseniz...?"
Odadakilerin meraklı bakışları üzerinde ağırlaştı. Ne var ki Zeliha`nın yüzünde ne sıkıntıdan eser vardı ne mahcubiyetten. Bu toplumsal işkenceden keyif alıyor değildi elbette ama içinden bir ses başkalarının fikirlerini ve yargılarını umursamamayı öğütlemişti ona. Ne de olsa fark etmeyecekti sonuç olarak. Son zamanlarda bazı kelimeleri kişisel sözlüğünden çıkarmaya karar vermişti, "utanç" pekâlâ bunlardan biri olabilirdi. Bu kürtaja onay verecek bir koca yoktu ortada. Bu çocuğun bir babası yoktu.
Neyse ki kocanın olmayışı formalitelerde bir avantaja dönüştü. Görünüşe göre kimsenin yazılı iznini almasına gerek yoktu. Bürokratik düzenlemeler, evli çiftlerin bebeklerini kurtarmak için gösterdikleri özeni evlilik dışı doğan bebekler için göstermiyordu anlaşılan. Babasız bir çocuk neticede bir piçti ve İstanbul`da bir piç, sallanan bir diş gibi her an düşmeye hazırdı.
Baba ve Piç, İstanbul-San Francisco hattında gidip geliyor: Müslüman-Türk Kazancı ailesiyle Ermeni asıllı Amerikalı Çakmakçıyanların 90 yıla yayılan öyküleri iç içe. Kederli bir geçmişi tamamen unutmak mı daha doğru, geçmiş bilincini beraberinde taşımak mı? Diğer yandan bir kadınlar romanı Baba ve Piç: Erkeklerin apansız ve açıklamasız ölüverdiği, geriye hep kadınların kaldığı bir sülaleden dört kuşak kadının hikâyesi. Anneannelerin, ciciannelerin, teyzelerin hafızalarıyla can bulan bu romanı severek okuyacaksınız.
"Elif Şafak" yazarı hakkında bilgi


Elif Şafak hakkında henüz tanıtım yazısı mevcut değil.
Bu kitabı tavsiye edenler
6 yıl 38 dakika önce kütüphanesine ekledi.
6 yıl 5 dakika önce kütüphanesine ekledi.
6 yıl 31 dakika 4 sn önce kütüphanesine ekledi.
6 yıl 1 dakika önce kütüphanesine ekledi.
5 yıl 1 ay 20 dakika önce kütüphanesine ekledi.

"Elif Şafak" kitapları

Öğrenme aşkıyla geçti ömrümüz, aşkı öğrenemesek de... ***İstanbul dediğin un...

Öğrenme aşkıyla geçti ömrümüz, aşkı öğrenemesek de… Tarihimizin en önemli ve ...

Gönülden yazılmış her roman, her hikâye, her kelime bir şemsparedir... Güneş ...

Şu hayatta insan en çok sevdiklerini acıtır... En derin yaralar ailede açılır...

Elif Şafak'ın öyküleri, mitolojinin, masalın ve tarihin içeriğinin, halkın günlü...

grafspee bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Öyle sanıldığı gibi ne Ermeni propagandası, ne de Türk düşmanlığı var bu kitapta. Elindeki malzemeleri toplayarak bize bir Aşure sunmuş Elif Şafak. Konusunu başkalarından dinlemeyin, kendiniz tadın.. :)
12 Kasım 2013 Salı  11:21:57

majetora bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
9 Puan
türk aile yapısının o dışadönüklüğünün örttüğü çok fazla acıyı anlatmasının yanında ermeni meselesine bide bu yönden bakın demesiyle daha da değerlenen bir kitap. kesinlikle yapılan çoğu etnik ayrımcılık yönünde ki eleştirileri haketmeyen bir kitap.
24 Nisan 2013 Çarşamba  02:02:30

Kalemistik bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
9 Puan
Kurgu ve edebi yönden harika bir kitap.

Elif Şafak, nasıl bir çevrede yaşıyorsa, üzüldüm kendisine. Bir insanın etrafında, hiç mi düzgün erkek olmaz? Erkekleri bir pislik gibi göstermesi, rahatsız ediyor beni açıkçası. Tabi ki böyle tipler var; ancak hiç mi örnek bir erkek karakter yer almaz, anlatılmaz. Bu açıdan hoşnut değilim.

Okuması zevkli bir kitap olduğu kesindir. Bana kitap okumayı sevdiren bir eser oldu. İhtiyacım olanda buydu.
18 Ağustos 2012 Cumartesi  11:44:55

NorasiaSalome bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
çok etkileyici bir kitap özellikle sonu...
20 Mart 2012 Salı  23:38:07

deniz-ce bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
8 Puan
kitabın finali vurucuydu.
ülkemizde örtbas edilmeye kalkılan aile içi yaşantıları cesurca kaleme almış yazar.
29 Eylül 2011 Perşembe  12:00:48

Nermin Kaçar bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Elif Şafak'a ait okuduğum ikinci kitaptı. Aşk' ı okuduktan sonra Baba ve Piç' i okumaya başladım. Edebi abnlamda bir kez daha takdir ettim kendisini. Kurgu mükemmeldi ve olayın çözüm aşamasında hayranlığım iki katına çıktı.

27 Eylül 2011 Salı  20:52:25

sareyaprak bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Mutlaka okunması gereken bir kitap.Elimden bırakmadan okududum.Kitabın bölümleri şeker,su.,buğday tarçın diye ayrılmıştı,bunların aşure malzemesi olduğunu üç günsonra düşünebildim.Etkisinden ancak üç gün sonra kutuldum.
03 Mayıs 2011 Salı  19:59:48

BANU ULUDAĞ bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
9 Puan
Sözde Ermeni soykırımına bir Ermeni ailesi ile Türk ailesinin bakış açısını göreceksiniz kitapta. Geleneklerine, geçmişine , tarihine bağlıı ve bilinçli bir şekilde bu yönde çocularını yetiştiren her Ermeni ailesini anlatmış kitaptaki aile. Türk ailesi de öyle. Biz hiç bir zaman ailelerimizden doğuda Türk köylerine Ermeni çetelerince yapılan zulmü öğrenmedik. Aslında bunun en önemli sebebi de bence biz millet olarak kin gütmeyen insanlarız. Tarihte yaşananları tarihe ve tarihçilere bırakırken, aslında çok da bir şey bilmezken geçmiş hakkında, karşımızda ki tarafın daha doğmamış Türk bebeklerine bile kin duymalarının adı faşizm mi ırkçılık mı bilemiyorum ama "aydın"larımızca normal karşılanıyor. Elif Şafak bu anlamda yani Ermenilerin bu bakış açısını birazcık eleştiriyor kitapta. Bunu bilerek mi yapıyor bunu bilemeyeceğim.

Baştan sona sürükleyici ve bazı bölümler dehşet verici. Özellikle abinin tecavüzü. En sevdiğim ve yaratıcı olduğunu düşündüğüm kahraman ise cinlere karışmış abla..Güzel bir kitap.
03 Mayıs 2011 Salı  19:16:31

KEVE bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
anlatılmaz, okumak lazım
03 Mayıs 2011 Salı  16:45:35

Fatoş Huy bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
10 Puan
Okurken bir genç kızın hikayesi gibi gelse de, sonuna doğru bunun böyle olmadığının farkına varıyorsunuz. Geçmişe dair sorulara cevap arayan bir genç kız...Mutlaka okunmalı diye düşünüyorum.
19 Ocak 2011 Çarşamba  21:39:28

Sementer bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
8 Puan
Kitap akıcı,sürükleyici keyifle okunabilecek türden. Terkedilmiş hayatları,umudu,yaşamı ,aslında birçok şeyi barındırıyor içinde.Amerika,Arizona,İstanbul üçgenine geçen Ermeni-Türk sorunlarına değinen güzel ve başarılı bir kitap.Elif Şafak her zamanki gibi farklılığını belli etmiş bu kitabında da...Okunması gerekir diye düşünüyorum.
22 Aralık 2010 Çarşamba  23:58:43

onurumsun bu kitabın okunmasını tavsiye ediyor
8 Puan
Baba ve Piç piyasaya ilk sürüldüğü anda çok büyük tepkiler toplamış, sanal âlemde yazar aforoz edilmişti. Birçoğumuz bu aforozun nedenlerini anlamak için alıp okuma gereği duyduk. En azından ben bunlardan biriyim.

Kitabı okumaya başlayıp ilerledikçe kendime çok fazla sorular sormaya başladım. Gençlerimize tarihimizi tam anlamı ile öğretememenin ve bilmedikleri konularda araştırması ve doğruya ulaşması gerektiğini anlatamamışız. Oysa ermeni ailesinde büyüyen genç kız geçmişini ve bugününü araştırıp, doğruya ulaşmak yolunda ilk adımı atabiliyor.

Okunması gereken bir kitap
21 Kasım 2010 Pazar  19:28:04
Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.
(*) s-47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.