Yüreğinize iyilik tohumları ekin.. büyüyüp yeşersinler, kötülükleri yok etsin onlar..! (Fikret Şimşek) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Bilge Kitabı - Bilge Kitapları

Bilge konu başlığında toplam 145 kitap bulunuyor.
Aşağıdaki Bilge kitaplar "alfabetik" sıraya göre listelenmektedir.
Cahit Kayra

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Bilgeler ve Balıklar»»
Ziya Demirel

Akçağ Basım Yayın

İnsanlar ve sözler vardır ki, yaşadığı ve söylendiği zamana ait değillerdir. Çağın ötesinde yaşarlar ve çeğın ötesinde yankılanır, kabul görürler.

Her otun, her çiçeğin zamnla bir oluşumu vardır. La`in güneşin tersiyle renk , parlaklık ve letafet elde etmesi için yılların geçmesi gereklidir. Alelade otlar, iki ay içinde yetişir, fakat güllerin bülbüllere ilham kaynağı olması , ayları ve y..»»

Orhan Aydın

Akçağ Basım Yayın

Bu kitapta yer alan bütün düşüncelerin bedeli, özgürlükten yoksun kalınarak, yaşamlar verilerek ödenmiştir. Bu düşüncelerin ödülü ise, `erdemli insanların yaşadığı bir dünya` olmuştur. Bilginin, sevginin ve adaletin olmadığı, ihtirasların etkin olduğu bir dünya, nitelikli insanlar için cezaevi haline gelmiş demektir. "Bilgelerden Özdeyişler" adlı bu kitap, bütün dünyanın ortak değeri olmuş d..»»
Gökmen Mor

Mola Kitap

İsmail Kaygusuz

Su Yayınevi

Anadolu Bilgeleri halkın içinden yetişip, onlarla birlikte yaşamış ve onların mutluluğu için çalışmıştır. İsyanları da şiirleri de türküleri de hep halk içindir... Anadolu`da yaşayan tüm halkların kardeşçe yaşamasını ilke edinen bu büyük bilge insanlar sonunda, iktidarla karşı karşıya gelmişlerdir. Kimileri öldürülmüş, asılmış, derisi yüzülmüş; kimileri de unutturulmaya çalışılmıştır. Dünd..»»
Altan Deliorman

Timaş Yayınları

1940'lardan 1980'lere, üniversite, edebiyat ve basın tarihimiz açısından son derece kıymetli on iki bilgenin portresini okuyacağınız bu kitapta, Meclis'te, edebiyatta, üniversitede ve basında yaşanan, Türkçülük, milliyetçilik hareketleri, tartışmaları, milliyetçi-muhafazakâr kesimin kominizmle mücadeleleri anlatılmıştır. Özellikle 1961 Anayasası'nın getirdiği kısmî özgürlük ortamının farklı ide..»»
Murat Akçakaya

Gazi Kitabevi

İçindekiler 1.Bölüm : Bilge Kağan &Tonyukuk 2.Bölüm : Farabi 3.Bölüm : Nizamülmülk 4.Bölüm : Yusuf Has Hacib 5.Bölüm : Gazali 6.Bölüm : Selahaddin Eyyubi 7. Bölüm : İbn Haldun 8.Bölüm : Timur 9.Bölüm :Fatih Sultan Mehmed 10.Bölüm : Kanuni Sultan Süleyman 11. Bölüm : Koçi Bey 12. bölüm : Katip Çelebi 13.Bölüm : Defterday Sarı Mehmed Paşa 14.Bölüm : III.Selim&II.Mahmut 15.Bölüm : Ahm..»»
Ebussuud Efendi

İlke Yayıncılık

Osmanlı Devleti'nin en parlak dönemi sayılan Kânûnî Sultan Süleyman devrinin önde gelen isimlerinden biri hiç şüphesiz Ebussuûd Efendi'dir. Fıkıh alanında otorite oluşu ve tefsir alanında verdiği önemli eserinin yanısıra, şiir, edebiyat ve dil sahasına vukûfiyeti ile de öne çıkmıştır. Nitekim kendisine verilen ***allâme-i kül*** unvanı, onun farklı sahalardaki bu yetkinliğinin en güzel ifadesidir...»»
Mehdin Çitfçi

İlke Yayıncılık

Tarihimizin en parlak dönemlerinden birinde yaşayan Taşköprizâde, kaleme aldığı eserleri ve bu eserlerde dile getirdiği düşünceleriyle hem kendi döneminde hem de sonraki dönemlerde etkili olmuş bir âlimdir. Arap dili ve edebiyatı, ahlak, mantık, tefsir, kelâm, fıkıh, tarih, biyografi, ilim tarihi, tıp ve matematik gibi hem naklî hem de aklî ilimler sahalarında telif, şerh ve hâşiye şeklinde birçok..»»
Ahteri Muslihiddin Mustafa Efendi

İlke Yayıncılık

XVI. asırda Anadolu Beylerbeyliği'nin merkezi konumundaki Kütahya'nın önde gelen müderrislerinden olan Muslihiddîn Mustafa Efendi, ilmî birikimi ve temel İslam ilimlerinin hemen her sahasında telif ettiği eserleri ile ön plana çıkan bir âlimimizdir. Lügat sahasında ilim ve kültür hayatımıza kazandırdığı en önemli eseri ***Ahterî-i Kebir Sözlüğü***dür. Aynı zamanda hem müderris ve hem de önemli bir..»»